Σχεδίαση Ιστοσελίδας : Αρης Τσιατούχας
   Ηλεκτρολόγοι - Ηλεκτρονικοί           Στις  12/12/2013 ημέρα Πέμπτη πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Β΄ και Γ΄ Ηλεκτρολόγων καθώς και Β΄ Ηλεκτρονικών του 1ου ΕΠΑΛ ΔΑΦΝΗΣ στην ιδιωτική επιχείρηση DIGEA υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών τους (Φρονιμίδου Ξένια, Καστανιώτης Παναγιώτης και Βαρδαξής Νικόλαος). Η ιδιωτική εταιρία DIGEA ευθύνεται για την εκπομπή ψηφιακού σήματος των ιδιωτικών καναλιών πανελλαδικής εμβέλειας αλλά και σε τοπικό χαρακτήρα μικρότερων καναλιών. Αφού οι μαθητές διαχωρίστηκαν σε δυο επιμέρους ομάδες για την πιο εύκολη αλλά και εποικοδομητική παρουσίαση-διάλεξη απ το υπεύθυνο προσωπικό της DIGEA, ενημερώθηκαν: 1. Τι ονομάζουμε αναλογικό και τι ψηφιακό σήμα; (αναφορά σε ενότητες μαθηματικών-συνέχεια συνάρτησης καθώς και φυσικής 2. Τον τρόπο μετάδοσης ψηφιακού σήματος καθώς και τους φορείς που το επιτυγχάνουν αυτό όπως και τα μέσα μετάδοσης 3. Την μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό και τα μέτρα που χρειάζεται να λάβουμε υπ όψης ώστε να έχουμε όσο το δυνατό μεγαλύτερη και αρτιότερη πιστότητα σήματος 4. Πολυπλεξία Τέλος οι μαθητές επισκέφτηκαν τον εδικό χώρο που φιλοξενεί τον εξοπλισμό λήψης και επεξεργασίας των αναλογικών σημάτων των καναλιών όπου οι υπεύθυνοι της εταιρίας προσπάθησαν να δώσουν μια σφαιρική εικόνα της παραπάνω διαδικασίας.    Οχημάτων           Στις  18/12/2013 ημέρα Τετάρτη πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της  Β΄ τάξης  Οχημάτων  στην αντιπροσωπεία OPEL Βελμάρ, Λ. Βουλιαγμένης 572, Αργυρούπολη υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών τους (Ν. Καλύβα και Γ. Μπεμπεδέλη).    Πληροφορικής           Στις  27/02/2014 ημέρα Πέμπτη πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της  Γ΄ τάξης  Πληροφορικής  στην εταιρεία πληροφορικής TECHNOPOLIS  S.A.  η οποία δραστηριοποιείτε ενεργά στην σχεδίαση και συντήρηση ιστοσελίδων μεγάλων οργανισμών καθώς και στην ανάπτυξη κατά παραγγελία λογισμικών. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών τους (A. Τσιατούχα και Ι. Γεωργίου). Στις 09/04/2014 ημέρα Τετάρτη πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της  Β΄ τάξης  Πληροφορικής  στην εταιρεία πληροφορικής CREATIVE COW  η οποία δραστηριοποιείτε ενεργά στην ανάπτυξη και κατασκευή ιστοσελίδων. Οι μαθητές μας γνώρισαν όλα τα στάδια υλοποίησης μιας ιστοσελίδας, απο την κατοχύρωση του ονόματος της, την σχεδίαση - κατασκευή της καί τέλος την φιλοξενία της σε Web Server. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών τους (A. Τσιατούχα και Γ. Βλασσοπούλου). Το σχολείο μας συμμετείχε  στον εορτασμό της Ολυμπιακής Ημέρας που έγινε στο Παναθηναϊκό Στάδιο την Παρασκευή 11 Απριλίου 2014. Οι μαθητές μας κατασκεύασαν και προσέφεραν εκατοντάδες άσπρα χάρτινα καραβάκια με τα οποία κατασκευάστηκε ένα τεράστιο περιστέρι και συνετέλεσαν στο να πραγματοποιηθεί νέο ρεκόρ Γκίνες. Τους μαθητές συνόδευσαν η Κ.Φ.Α  Δάφνη Καπετανάκη και κος Παναγιώτης Καστανιώτης.         Στις  23/02/2014 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της  B' και Γ΄ τάξης  Πληροφορικής στο Ίδρυμα Ευγενίδου. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στη  Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας  και  μέσα από την έκθεση ήρθαν σε επαφή με σύγχρονα επιστημονικά και τεχνολογικά επιτεύγματα και προσέγγισαν βασικές πτυχές διαφόρων φαινομένων. Νέα σύνθετα υλικά, τεχνολογικά προηγμένες συσκευές, προσομοιώσεις, μοντέλα και ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες ήταν στη διάθεση τους για εξερεύνηση, πειραματισμό, ψυχαγωγία και μάθηση. Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές με τη βοήθεια  καθηγητή του Ιδρύματος παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά σε σειρά πειραμάτων. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών τους (Α.Σκουριά , Γ.Θεοδωρόπουλο και Ε.Οικονόμου). Στις  20/03/2014 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της  B' και Γ΄ τάξης  Πληροφορικής στο Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο Μουσείο σε ένα μουσειακό περίπατο με 13 στάσεις σε συγκεκριμένα σημεία του εργοστασίου. Μέσα από αυτή τη βόλτα, οι μαθητές είχαν  τη δυνατότητα να ακολουθήσουν τη γραμμή παραγωγής του φωταερίου, να θαυμάσουν το μηχανολογικό εξοπλισμό και τα παλαιά μηχανήματα, να ανακαλύψεουν  το ρόλο των επιχειρηματιών και των εργαζομένων του εργοστασίου, να γνωρίσουν τις συνθήκες εργασίας και να εξοικειωθεούν με έννοιες όπως η βιομηχανική κληρονομιά και αρχαιολογία. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών τους (Α.Σκουριά , Γ.Θεοδωρόπουλο  και Ε.Οικονόμου). Στις  13/12/2013 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της  B' και Γ΄ τάξης  Πληροφορικής στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών που φιλοξενούσε την έκθεση του Μηχανισμού των Αντικυθήρων. Οι μαθητές είδαν από κοντά τα ευρήματα του υποθαλάσσιου ναυαγίου και θαύμασαν τον πρώτο γνωστό αναλογικό υπολογιστή. Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων (γνωστός και ως αστρολάβος των Αντικυθήρων ή υπολογιστής των Αντικυθήρων) είναι ένα αρχαίο τέχνημα που πιστεύεται ότι ήταν ένας αρχαίος αναλογικός  μηχανικός υπολογιστής και όργανο αστρονομικών παρατηρήσεων, που παρουσιάζει ομοιότητες με πολύπλοκο ωρολογιακό μηχανισμό.  Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών τους (Α.Σκουριά , Γ.Θεοδωρόπουλο και Ε.Οικονόμου). Στις  03/04/2014 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της  B' και Γ΄ τάξης  Πληροφορικής στο Μουσείο Κανελλόπουλου. Οι μαθητές περιηγήθηκαν  σε ένα νεοκλασικό αρχοντικό κτήριο του τέλους του 19ου αιώνα, στους πρόποδες της Ακρόπολης και θαύμασαν τη συλλογή του Μουσείου που περιλαμβάνει περισσότερα από 6.000 αντικείμενα και έργα τέχνης. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητών τους (Α.Σκουριά , Γ.Θεοδωρόπουλο και Ε.Οικονόμου).