Εσωτερικό Κανονισμό Χρήσης

Χρήστες της βιβλιοθήκης είναι όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας, αφού προμηθευτούν την κάρτα μέλους που εκδίδεται μετά από καταγραφή των προσωπικών στοιχείων από την αστυνομική τους ταυτότητα ή διαβατήριο.

Οι χρήστες αφήνουν τις τσάντες τους στον ειδικό χώρο στην είσοδο της βιβλιοθήκης.

Τα μέλη έχουν το δικαίωμα χρήσης του χώρου και του υλικού της βιβλιοθήκης. Μπορούν να δανείζονται βιβλία αλλά όχι το πληροφοριακό υλικό (λεξικά, χάρτες, ευρετήρια, εγκυκλοπαίδειες, λογισμικά).

Οι χρήστες δεν επανατοποθετούν το υλικό της βιβλιοθήκης στα ράφια αλλά σε χώρο που υποδεικνύεται από τον υπεύθυνο της βιβλιοθήκης.

Το αναγνωστήριο της σχολικής βιβλιοθήκης μπορεί να διατίθεται κατόπιν συνεννόησης για τη διδασκαλία μαθημάτων, την προβολή εκπαιδευτικού υλικού κ. α δραστηριότητες.

Οι χρήστες είναι υπεύθυνοι για το υλικό που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή επιστρέφει υλικό σε κακή κατάσταση, υποχρεούται να το αντικαταστήσει ή να καταβάλλει το αντίτιμο της τρέχουσας αξίας του.

Στους χώρους της βιβλιοθήκης οι χρήστες τηρούν ησυχία. Δεν επιτρέπεται η χρήση κινητών και η κατανάλωση ποτών και τροφίμων.

Δωρεές βιβλίων είναι ευπρόσδεκτες από όλους.

• Αρχική Σελίδα
  • Ωράριο Λειτουργίας