Η Σχολική Βιβλιοθήκη του 1ου ΕΠΑ.Λ. Δάφνης ιδρύθηκε το 2009. Σκοπός της σχολικής βιβλιοθήκης είναι η συμβολή στην πολιτιστική αναβάθμιση της σχολικής κοινότητας και η εξυπηρέτηση των μαθησιακών και ερευνητικών αναγκών αλλά και της πληροφόρησης των μαθητών και των καθηγητών του σχολείου μας.

Η Σχολική Βιβλιοθήκη δημιουργήθηκε ώστε να αποτελέσει:

για τους μαθητές: χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο και την κοινωνία τη πληροφορίας.

για τους εκπαιδευτικούς: πηγή πληροφόρησης και κατάλληλο μέσο για το σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης.

για το εκπαιδευτικό σύστημα: τρόπο προώθησης της αλλαγής του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος του σχολείου και της αναμόρφωσης των Προγραμμάτων Σπουδών μέσω της ένταξης της Σχολικής Βιβλιοθήκης.

• Αρχική Σελίδα
  • Ωράριο Λειτουργίας