Σχεδίαση Ιστοσελίδας: Αρης Τσιατούχας (2022)
Αιμοδοσία - 1ο ΕΠΑ.Λ. Δάφνης Η αιμοδοσία είναι πράξη αγάπης και απόδειξη κοινωνικής ευαισθησίας. Tα αποτελέσματά της σώζουν ζωές, διότι το αίμα ούτε παράγεται , ούτε αντικαθίσταται. Μόνο χαρίζεται.
Εθελοντική Αιμοδοσία Το σχολείο μας με μεγάλη επιτυχία και με σημαντική συμμετοχή μαθητών και καθηγητών, κάθε νέα σχολική χρονιά διοργανώνει εθελοντική αιμοδοσία. Στην 22η Αιμοδοσία, που διεξήχθη στο 1ο ΕΠΑΛ Δάφνης το σχολικό έτος 2021-2022, συμμετείχαν 43 εθελοντές μαθητές αιμοδότες και 8 εθελοντές καθηγητές αιμοδότες. Συγκεντρώθηκαν 51 φιάλες αίματος. Η Αιμοδοσία έγινε με τη συνεργασία του Λαϊκού Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών.
Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες Με αφορμή την οργάνωση από το σχολείο μας της Εθελοντικής Αιμοδοσίας θεωρήσαμε σκόπιμο να σας ενημερώσουμε σχετικά με την διαδικασία και το σκοπό της Αιμοδοσίας. Κανένα φάρμακο δεν αντικαθιστά το αίμα που χρειάζεται ο ασθενής. Το αίμα λαμβάνεται και χορηγείται εντελώς δωρεάν. Νομοθετικά διατάγματα και ερμηνευτικές εγκύκλιοι ( κυρίως το Ν.Δ 3440/3.9.1955, 4026/13.11.1959, 7721/ 14.10.1961/5.10.1973 και 320/5.11.1974) , καθορίζουν τις περί Αιμοδοσίας διατάξεις στη Χώρα μας. Η Ελληνική περί Αιμοδοσίας Νομοθεσία αναφέρεται κολακευτικά από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή Εμπειρογνωμόνων για την Αιμοδοσία.
Κάθε υγιής άνδρας ή γυναίκα ηλικίας 17 1/2 - 62 ετών μπορεί άφοβα να δίνει αίμα 3 - 4 φορές το χρόνο.
Ο όγκος του αίματος που προσφέρει ο Αιμοδότης από τα 5 κιλά που διαθέτει αποκαθιστάται αμέσως από τον οργανισμό του.
Δεν πρέπει να γίνεται νέα Αιμοδοσία πριν περάσουν 2 μήνες από την προηγούμενη.
Η Αιμοδοσία είναι τελείως ανώδυνη και διαρκεί 5 - 10 λεπτά της ώρας.
Δεν μολύνεται κανείς από AIDS ή άλλο νόσημα δίνοντας αίμα. Όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται για την συλλογή αίματος είναι αποστειρωμένα και μιας χρήσης.
Ο Εθελοντής Αιμοδότης δικαιούται αίμα σε ώρα προσωπικής ή οικογενειακής ανάγκης.
Ο Εθελοντής Αιμοδότης δικαιούται δωρεάν αιματολογικές εξετάσεις σε περίπτωση προσωπικής του ασθένειας.