Σχεδίαση Ιστοσελίδας : Αρης Τσιατούχας (2018) Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Δάφνης συμμετέχει σε Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής  και σε Ολυμπιάδες Εκπαιδευτικής Ρομποτικής - WRO. , Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής   Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου διοργανώνεται τα τελευταία 3 χρόνια από τον WRO Hellas. Ο διαγωνισμός αποτελεί για την εκπαιδευτική κοινότητα όλης της χώρας ένα έντονο ταξίδι διάρκειας 6 μηνών, από την ανακοίνωση των θεμάτων τον Οκτώβριο έως τη διεξαγωγή του τελικού το Μάρτιο. Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός έχει τρεις κατηγορίες για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου. Για κάθε βαθμίδα τίθενται διαφορετικοί εκπαιδευτικοί στόχοι, κι ως εκ τούτου διαφορετικά διαγωνιστικά κριτήρια.   Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής - WRO™   Η Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – WRO™ αποτελεί έναν προκριματικό διαγωνισμό, μέσα από τον οποίο αναδεικνύονται κάθε χρόνο εκείνες οι ομάδες που εκπροσωπούν τη χώρα μας στη World Robot Olympiad. Η Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – WRO™ διοργανώνεται από τον WRO Hellas από το 2009 και ακολουθεί επακριβώς τα εκπαιδευτικά και διαγωνιστικά πρότυπα της World Robot Olympiad. Τα θέματα του διαγωνισμού μεταφράζονται και ανακοινώνονται στην Ελλάδα το Μάρτιο κάθε έτους, ενώ ο τελικός της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – WRO™ διεξάγεται κάθε Ιούλιο. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται για να συμμετάσχουν στη World Robot Olympiad, η οποία φιλοξενείται κάθε χρόνο από διαφορετική χώρα.