ΟΜΑΔΑ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
1ο ΕΠΑ.Λ. ΔΑΦΝΗΣ
Αυτόματος Διανεμητής Αντισηπτικού 2η Θέση στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής Generation Next
Κατασκευάσαμε ένας αυτόματο διανεμητή αντισηπτικού ο οποίος διαθέτει αισθητήρα απόστασης, και ο οποίος ανιχνεύει τα χέρια των μαθητών, ρίχνοντας τη σωστή δόση αντισηπτικού στα χέρια τους. Με την βοήθεια του οι μαθητές εισερχόμενοι στην αίθουσα διδασκαλίας μπορούν να βάζουν αντισηπτικό στα χέρια τους χωρίς να ακουμπούν το δοχείο του αντισηπτικού. Με αυτόν τον τρόπο καταφέρνουμε να μειώσουμε την πιθανότητα διασποράς του ιού Covid-19. Επίσης παρέχει την κατάλληλη ποσότητα αντισηπτικού και δεν γίνεται υπερκατανάλωση από τους μαθητές. Χρησιμοποιήθηκε ο μικροελεγκτής Arduino Nano, ένα Expansion Adapter Board Shield, ένας αισθητήρας απόστασης υπερύθρων TCRT5000, ένα servo MG996R, μια μπαταριοθήκη με διακόπτη, δύο μπαταρίες 18650 επαναφορτιζόμενες ή ένας μετασχηματιστής 6V, μεσινέζα και PLA για την 3D εκτύπωση. Με κατάλληλο λογισμικό 3D σχεδίασης σχεδιάστηκε η βάση στήριξης του μηχανισμού και στην συνέχεια εκτυπώθηκε με τον 3D εκτυπωτή του σχολείου μας. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Τοποθετώντας ο μαθητής το χέρι του μπροστά από τον αισθητήρα απόστασης, ο αισθητήρας αντιλαμβάνεται το χέρι και δίνει εντολή στον servo κινητήρα να κινηθεί ώστε με την βοήθεια της μεσινέζας να κινήσει την τρόμπα του Dispenser και να ρίξει αντισηπτικό στο χέρι του μαθητή. Στην συνέχεια ακολουθεί μια καθυστέρηση πέντε δευτερολέπτων όπου το Dispenser δεν ρίχνει αντισηπτικό μέχρι να τοποθετηθεί πάνω από τον αισθητήρα το χέρι του επόμενου μαθητή. Κατασκευάσαμε ένα έξυπνο θερμόμετρο υπέρυθρων το οποίο έχει την δυνατότητα να δίνει την θερμοκρασία σώματος κάθε μαθητή (από απόσταση) και να ειδοποιεί με κατάλληλο ηχητικό σήμα αν η θερμοκρασία είναι υψηλή. Ταυτόχρονα επικοινωνεί ασύρματα με το tablet ή το smartphone του καθηγητή και τον ενημερώνει για την θερμομέτρηση κάθε μαθητή. Με κατάλληλο εικονίδιο δείχνει αν η θερμοκρασία θερμομέτρησης είναι υψηλή ή όχι. O πυρετός αποτελεί ένα από τα πλέον κοινά συμπτώματα της πανδημικής νόσου, με αποτέλεσμα το θερμόμετρο να βρίσκεται στην «πρώτη γραμμή» για την αντιμετώπιση της νόσου και την αποτροπή της διασποράς της. Έτσι με την βοήθεια του θερμομέτρου που κατασκευάσαμε οι μαθητές εισερχόμενοι στην αίθουσα διδασκαλίας μπορούν να θερμομετρηθούν από απόσταση μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και να ενημερωθούν για την θερμοκρασία τους. Αν η θερμοκρασία είναι μικρότερη από 37,40 βαθμούς Κελσίου σημαίνει ότι δεν υπάρχει ανάγκη ανησυχίας και εμφανίζεται σε οθόνη LCD η θερμοκρασία μαζί με κατάλληλο μήνυμα. Αν η θερμοκρασία είναι μεταξύ 37,40 βαθμούς Κελσίου και 39,00 βαθμούς Κελσίου σημαίνει ότι υπάρχει ανησυχία και εμφανίζεται σε οθόνη LCD η θερμοκρασία μαζί με το μήνυμα «Υψηλή θερμοκρασία». Αν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη απο 39,00 βαθμούς Κελσίου σημαίνει ότι η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή και εμφανίζεται σε οθόνη LCD η θερμοκρασία μαζί με κατάλληλο μήνυμα. Όταν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από 37,40 τότε ακούγεται κατάλληλο ηχητικό σήμα. Ταυτόχρονα ο εκπαιδευτικός ενημερώνεται για τις θερμομετρήσεις ασύρματα στο κινητό του ή σε Tablet μέσω Bluetooth επικοινωνίας. Εμφανίζεται εκτός από την θερμοκρασία κάθε μέτρησης και κατάλληλο εικονίδιο ανάλογα αν μετρηθεί θερμοκρασία υψηλότερη από 37,40 ή όχι. Για την κατασκευή χρησιμοποιήθηκε ο μικροελεγκτής Arduino Nano, ένα Expansion Adapter Board Shield, ένας αισθητήρας θερμοκρασίας υπέρυθρων MLX90614, ένας αισθητήρας απόστασης υπερύθρων TCRT5000, μια οθόνη LCD 12x2 Hitachi HD44780, ένα KY-006 Small passive buzzer, μια μονάδα επικοινωνίας Bluetooth HC-06, μια μπαταριοθήκη με διακόπτη, δύο μπαταρίες 18650 επαναφορτιζόμενες ή ένας μετασχηματιστής 6V, ένα ποτενσιόμετρο, βίδες και παξιμάδια και PLA για την 3D εκτύπωση. Με κατάλληλο λογισμικό 3D σχεδίασης σχεδιάστηκε το κουτί μέσα στο οποίο τοποθετήσαμε το ηλεκτρονικό κύκλωμα με τους αισθητήρες. Στην συνέχεια το εκτυπώσαμε στον 3D εκτυπωτή του σχολείου μας.
Η Ομάδα Ρομποτικής της Β΄ Τάξης Πληροφορικής ( Σχολική Χρονιά 2020-2021)
Ρομποτικές κατασκευές της Ομάδας Ρομποτικής (Σχ. Χρονιά 2020-2021) Υπεύθυνος Καθηγητής: Α. Τσιατούχας Συμμετείχαν Γ΄ Τάξη: Alemiar Ahmad, Γιερογιάν Έντουαρτν, Δρίζης Γκλέμπ, Καββαδά Ειρήνη. Συμμετείχαν Β΄ Τάξη: Αρμένης Θεόδωρος, Ζάγκας Παύλος, Μπέντρος Νταβίντ, Νικολάου Χαρίλαος, Παντελίου Μαρκελίν, Πετράκε Καταλίν και Σαμπανάϊ Αντιούς.
Σχεδίαση Ιστοσελίδας : Αρης Τσιατούχας (2021)
Σχολικό Έτος 2020-2021
Επιτοίχιο Έξυπνο Θερμόμετρο υπέρυθρων που επικοινωνεί ασύρματα με κινητή συσκευή 2η Θέση στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής Generation Next
Αυτόματος Διανεμητής Αντισηπτικού & Έξυπνο Θερμόμετρο υπέρυθρων που επικοινωνεί ασύρματα με κινητή συσκευή 2η Θέση στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής Generation Next