Σχεδίαση Ιστοσελίδας : Αρης Τσιατούχας (2018) Η Ομάδα Ρομποτικής του 1ου ΕΠΑ.Λ. Δάφνης συμμετείχε : Α) για 5η συνεχόμενη φορά, την Πέμπτη 03 Μαϊου 2018,  στην ημερίδα πληροφορικής με θέμα: "Καλές Πρακτικές τάξης Μαθητών και Καθηγητών σε μαθήματα Πληροφορικής” που έγινε στο 1ο ΕΚ/6ο ΕΠΑΛ Αθήνας. Εκεί οι μαθητές μας παρουσίασαν με μεγάλη χαρά τις ρομποτικές τους κατασκευές. Β) στους Πανελλήνιους Αγώνες Εκπαιδευτικής Ρομποτικής όπου κέρδισε την 7η θέση. Γ) στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής  και βρέθηκε μέσα στις 8 πρώτες θέσεις. Αράχνη Ρομπότ Αράχνη ρομπότ η οποία αντιλαμβάνεται τον χώρο και αλληλεπιδρά με το περιβάλλον. Αν πλησιάσουμε το χέρι μας κοντά στον αισθητήρα απόστασης, η αράχνη σηκώνεται και εκτελεί χαιρετισμό με το μπροστινό της πόδι. Στην συνέχεια κάθεται και περιμένει νέα αλληλεπίδραση ώστε να ξανά χαιρετήσει. Η αράχνη εκτυπώθηκε σε 3D εκτυπωτή. Αποτελείται από 12 σέρβο κινητήρες. Κάθε πόδι έχει 3 αρθρώσεις δηλαδή 3 σέρβο κινητήρες. Φέρει αισθητήρα απόστασης ώστε να αντιλαμβάνεται τον χώρο. Για την κατασκευή χρησιμοποιήθηκαν: ένας Αισθητήρας Απόστασης, 12 σέρβο κινητήρες, ένας Μικροελεγκτής Arduino  και ένα Breadboard. Εργάσθηκαν οι μαθητές : ΚΟΛΙΜΠΑΡΟΒ ΙΑΣΟΝΑΣ και ΠΟΥΡΝΑΡΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Το σύστημα παρακολούθησης του ηλίου ξεκινάει όταν ο αισθητήρας φωτός εντοπίσει ηλιακή ακτινοβολία με αποτέλεσμα να κατευθυνθεί προς τον ήλιο και να σταματήσει όταν στραφεί και κοιτάζει προς τον ήλιο. Το σύστημα Solar tracker με Arduino μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλές περιπτώσεις. Κάποιες από αυτές είναι: Σε ένα φωτοβολταϊκό ενός ηλιακού θερμοσίφωνα Σε ένα πάρκο με φωτοβολταϊκά πάνελ Στην αστρονομία και στην αστροφυσική Σε αυτόνομα σπίτια μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης. Σχεδιάστηκε και εκτυπώθηκε με  3D εκτυπωτή. Αποτελείται από 2 σέρβο κινητήρες (κατακόρυφη και οριζόντια κίνηση) και 4 αισθητήρες φωτός. Για την κατασκευή χρησιμοποιήθηκαν: 4 Αισθητήρες φωτός, 2 σέρβο κινητήρες, 2 ποντεσιόμετρα, ένας Μικροελεγκτής Arduino και ένα Breadboard. Εργάσθηκαν οι μαθητές : ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ, ΚΩΣΤΑΡΕΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, ΖΟΝΓΚΟ ΝΤΕΝΙΣ, ΣΑΛΑΧΙΑΝ ΒΑΧΡΑΜ, ΒΑΛΑΣΚΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ Ηλιακός Ιχνηλάτης με Lego Ev3 7η Θέση στους Πανελλήνιους Αγώνες Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018 Το ρομπότ περιλαμβάνει έναν αισθητήρα φωτός και τρία μοτέρ. Το ένα μοτέρ κινείται οριζόντιο, το δεύτερο κατακόρυφα και το τρίτο εκτελεί μια περιστροφή 270 μοιρών ως προς τον άξονα του. Ο αισθητήρας φωτός κάνει μια περιστροφή 270 μοίρες και κάθε 90 μοίρες λαμβάνει μια μέτρηση της έντασης του φωτός. Σε κάθε περιστροφή λαμβάνει τέσσερεις μετρήσεις.Με αυτόν τον τρόπο μπορεί το σύστημα να γνωρίζει προς ποια κατεύθυνση βρίσκεται ο ήλιος. Έτσι περιστρέφει τα δύο μεγάλα μοτέρ προς τα αριστερή ή δεξιά, επάνω ή κάτω. Αντί να χρησιμοποιήσουμε τέσσερεις αισθητήρες φωτός περιστρέφουμε μόνο έναν αισθητήρα και πετυχαίνουμε το ίδιο αποτέλεσμα. Η λύση αυτή είναι ιδιαίτερα οικονομική. Εργάσθηκαν οι μαθητές : ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ, ΚΩΣΤΑΡΕΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, ΖΟΝΓΚΟ ΝΤΕΝΙΣ, ΣΑΛΑΧΙΑΝ ΒΑΧΡΑΜ, ΒΑΛΑΣΚΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ Η Ομάδα Ρομποτικής της Β΄και Γ΄ Τάξης Πληροφορικής ( Σχολική Χρονιά 2017-2018) Ηλιακός Ιχνηλάτης με χρήση Arduino Ρομποτικές κατασκευές της Ομάδας Ρομποτικής (Σχ. Χρονιά 2017-2018) Υπεύθυνος Καθηγητής:  Α. Τσιατούχας Συμμετείχαν Γ΄ Τάξη: Σταυρουλάκης Νίκος, Κωσταρέλος Αλέξανδρος, Χριστάκης Μιχάλης, Κολιμπάροβ Ιάσονας και Πουρνάρας Κώστας. Συμμετείχαν Β΄ Τάξη: Ζόνγκο Ντένις, Σαλαχιάν Βαχράμ, Βαλάσκα Νικολέτα, Βιεζγκανόβσκι Νταβίδ και Δημητρόπουλος Άρης.
Ρομπότ που λέει την Θερμοκρασία Κατασκευάσθηκε από χαρτόνι. Αποτελείται από 3 σέρβο κινητήρες (κίνηση κεφαλιού και 2 χεριών), ένα αισθητήρα απόστασης, ένα αισθητήρα θερμοκρασίας και μια οθόνη. Όταν κινήσουμε το χέρι μας κοντά στο πρόσωπο του ρομπότ τότε αναβοσβήνει τα LED και κινεί το κεφάλι και τα χέρια. Συνεχώς μετρά την θερμοκρασία και την εμφανίζει σε μικρή οθόνη που έχει στο σώμα του. Εργάσθηκαν οι μαθητές : ΖΟΝΓΚΟ ΝΤΕΝΙΣ και ΣΑΛΑΧΙΑΝ ΒΑΧΡΑΜ
Αυτόνομο Όχημα Σχεδιάστηκε και εκτυπώθηκε με  3D εκτυπωτή απο τον Νίκο Μαρκουλάκη πριν δύο χρόνια. Φέρει αισθητήρα απόστασης και μπορεί να κινείται αυτόνομα στον χώρο. Εργάσθηκαν οι μαθητές : ΒΙΕΖΓΚΑΝΟΒΣΚΙ  ΝΤΑΒΙΔ και ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΗΣ